Jak wiecie parę miesięcy temu rozpoczęłam współpracę z Fagron Genomics, dzięki temu w moich gabinetach możecie wykonać test genetyczny NutriGen - najbardziej wszechstronny test na rynku, który koncentruje się na odżywianiu, metabolizmie, aktywności fizycznej i zdrowym stylu życia Jego ogromna szczegółowość w połączeniu z szerokim wywiadem, pomagają zdobyć wiele istotnych informacji, które po prostu ułatwiają nasze życie (przykładowy fragment raportu)! Analizując Wasze testy, sama także postanowiłam zbadać swój genotyp i zobaczyć co ma mi do powiedzenia Wyniki okazały się trafione w punkt, choć z kilku nawet nie zdawałam sobie sprawy. Z podobną sytuacją mam do czynienia, kiedy wspólnie analizujemy Wasze testy. Z wielu rzeczy już zdawaliście sobie sprawę wcześniej, jednak zawsze jest kilka elementów zaskoczenia, czasem nawet kluczowych z punktu widzenia jakości życia. Jakie są moje spostrzeżenia?

- Wiele osób uważa, że to, iż ma nadwagę bądź otyłość jest uwarunkowane genetycznie, jednak czasami prawda jest zupełnie inna. To nie geny, a nasz styl życia jest przyczyną nadprogramowych kilogramów i jeśli go nie zmienimy to z upływem lat, może zacząć zagrażać naszemu zdrowiu (np. insulinooporność, cukrzyca II stopnia, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów, nadciśnienie). Ponadto nadmierne jedzenie w stresie, zaburzenie ośrodka sytości i głodu – również mają wpływ na nasze zachowania żywieniowe. Zrozumienie podłoża problemu, pozwala nam go zaakceptować i znaleźć odpowiednie rozwiązanie, aby mu przeciwdziałać.

- Często chwytamy się niskokalorycznych diet (1000 kcal – o zgrozo!) myśląc, że szybko stracimy na wadze, a jedynie tym co tracimy jest motywacja, zapał i radość z życia – waga ani drgnie. A gdy już wreszcie, po wielu wyrzeczeniach, uda nam się osiągnąć swój upragniony cel (i nim jeszcze zdążymy się nim nacieszyć!), nadrabiamy utracone kilogramy z solidną nawiązką… Co więcej, z mojej praktyki wynika, że co 2 osoba jest na diecie … praktycznie przez całe życie. To naprawdę przykre, bo cały ich świat kręci się wtedy wokół zakazów oraz restrykcji. Sami na siebie rzucają to brzemię, które do niczego nie jest im potrzebne. Ponadto, w wielu przypadkach niskokaloryczne diety nie są wskazane, bo po prostu nie działają! – warto zdawać sobie z tego sprawę, nim kolejny raz zaczniemy je stosować. Test genetyczny pomaga znaleźć optymalne rozwiązanie w tej sytuacji – począwszy od określenia właściwego dla nas stosunku poszczególnych składników odżywczych (białek, węglowodanów i tłuszczy) i stopnia ich metabolizowania przez nasz organizm, po wchłanianie mikroskładników oraz praktyczny wykaz produktów, których spożycie jest dla nas mniej lub bardziej wskazane. W ten sposób nie tylko określimy skuteczny plan redukcji masy ciała ale także zażegnacie wzdęcia, zaparcia, które być może towarzyszą Wam na co dzień.

- Niektórzy chudną szybciej, inni wolniej, możemy mieć także większe predyspozycje do efektu jo-jo, bądź zwiększonego obwodu w talii – to kolejne kluczowe elementy, które również wskazują nam, w którym kierunku powinniśmy podążać, aby zoptymalizować funkcjonowanie naszego organizmu.

- „Ćwiczę od miesięcy, a tkanka tłuszczowa ani drgnie” – takie zdanie również często przewija się podczas naszych konsultacji. Określenie stopnia skuteczności ćwiczeń w redukcji masy ciała pomoże znaleźć nasz złoty środek pomiędzy aktywnością fizyczną, a proponowaną dietą.

- Często myślimy, że mamy nietolerancje glutenu, laktozy, fruktozy… A przecież nie pokusiliśmy się nawet o zrobienie żadnych badań, które mogłyby to potwierdzić bądź wykluczyć. Sami, na oślep eliminujemy kolejne produkty spożywcze i w końcu dochodzimy do takiego punktu, w którym rozkładamy ręce, bo już praktycznie nie mamy co jeść. Zawsze starajmy się skonfrontować nasze subiektywne odczucia z wynikami badań, to najlepsze wyście z każdej sytuacji.

Mam nadzieję, że nieco zbliżyłam Wam ogromne znaczenie testu genetycznego w życiu codziennym.

Jeśli chcecie umówić się na wykonanie testu lub macie więcej pytań na jego temat zachęcam do kontaktu telefonicznego (7 33 55 88 66) lub mailowego (kontakt@dietetykmurcki.pl).

Jedno jest pewne test NutriGen to nieocenione narzędzie o szerokim spektrum zastosowania.